چند درصد از مردم به ویکی‌پدیا کمک مالی (دونیت) می‌کنند؟

آیا تا به حال به راه‌اندازی کسب و کارها و فعالیت‌هایی فکر کرده‌اید که بر پایهٔ کمک‌های داوطلبانه (Donate) شکل بگیرند؟

ویکی پدیا یکی از این کسب و کارهاست. این سازمان غیرانتفاعی با پولی که مردم به آن هدیه می‌دهند اداره می‌شود. اگر دائماً از ویکی پدیا استفاده می‌کنید، حتماً به درخواست‌های آخر سال ویکی پدیا عادت دارید.

این درخواست‌ها که به شکل یک بنر در بالای سایت ظاهر می‌شوند تأکید می‌کنند که «بیش از ۹۹٪ کاربران ویکی پدیا درخواست کمک آن را نادیده می‌گیرند» و در ادامه از شما می‌خواهند که جزو این افراد نباشید.

به نظرتان از هر ۱۰۰۰۰ نفر که درخواست کمک مالی ویکی پدیا را می‌بینند،‌ چند نفر پاسخ مثبت می‌دهند و کمک می‌کنند؟

اعداد و ارقامی که ویکی پدیا در این مدت به شکل مستقیم و غیرمستقیم منتشر کرده نشان می‌دهد که از هر ۱۰۰۰۰ نفر که بنر درخواست را می‌بینند، یک یا دو نفر به ویکی پدیا کمک می‌کنند و این عدد طی ده سال اخیر تغییر چندانی نداشته است (+/+).

شاید این نکته هم برایتان جالب باشد که قارهٔ آسیا با بیشترین جمعیت در جهان، یکی از کمترین حمایت‌ها را انجام می‌دهد و کمک آن با استرالیا که فقط ۲۵ میلیون جمعیت دارد برابر است!

کمک مالی ویکی پدیا

درست است که نرخ کمک داوطلبانه از یک سازمان به سازمان دیگر و از یک فعالیت به فعالیت دیگر تغییر می‌کند، اما اعدادی که سازمان‌های بزرگ منتشر می‌کنند می‌تواند برای کسانی که می‌خواهند ایده‌های خود را صرفاً با تکیه بر کمک‌های داوطلبانهٔ مردم اجرا کنند آموزنده باشد و لااقل انتظارات آن‌ها را تعدیل کند.

توضیح تکمیلی این‌که آمار و نرخ تبدیل بالا صرفاً‌ برای جذب کمک از طریق تبلیغات بنری است و هنوز جذب کمک از طریق ایمیل (۳۵٪ کل کمک‌ها) بیشتر از جذب کمک از طریق بنرهای دسکتاپ (۲۹٪ کل کمک‌ها) و بنرهای موبایل (۲۵٪ کل کمک‌ها) است و در‌ ایمیل نرخ تبدیل بالاتری وجود دارد (+).

ایمیل مارکتینگ