آیا ماهی قرمزها می‌توانند یک خودرو را روی زمین برانند؟

آیا تا به حال به این سوال فکر کرده‌اید که «قدرت جهت‌یابی مغز ماهی‌ها» چقدر است؟ یا اگر بخواهیم به شکل دیگری بپرسیم: «آیا فکر می‌کنید مغز ماهی‌ها بیرون از محیط شناخته‌شدهٔ آب، می‌تواند هم‌چنان جهت‌یابی‌های پیچیده را انجام دهد؟»

ظاهراً پاسخ این سوال مثبت است. اخیراً یک گروه تحقیقاتی کار جالبی انجام داده‌اند. آن‌ها زیر یک آکواریوم کوچک چرخ گذاشته‌اند و چند دوربین هم روی آن نصب کرده‌اند تا آکواریوم، متناسب با حرکت ماهی‌ها راه برود.

در واقع ماهی‌ها بعد از مدت کوتاهی متوجه شده‌اند که با حرکت خود می‌توانند ظرف‌شان را جابه‌جا کنند.

تحقیقات این گروه نشان می‌دهد که ماهی‌ها بعد از این‌که فهمیده‌اند از این امکان جدید برخوردارند، توانسته‌اند هدف‌هایی را در بیرون آکواریوم خود پیگیری کنند و جابه‌جایی‌های فضایی متناسب با آن را انجام دهند.

به عبارت دیگر، درست است که مغز ماهی‌ها همیشه برای زندگی در آب پرورش پیدا کرده، اما به اندازهٔ کافی پیچیده است که بتواند محیط‌های جدید در بیرون آب را هم بررسی کرده و در آن‌ها رهیابی کند (+/+).

ماهی قرمز

جالب این‌جاست که این آزمایش روی ماهی‌های قرمز انجام شده که ما معمولاً آن‌ها را دارای مغز ضعیفی می‌دانیم. حتی افراد بسیاری به اشتباه معتقدند که حافظهٔ ماهی قرمز در حد سه یا پنج ثانیه است. در حالی که تحقیقات نشان داده که این ماهی‌ها در حد چند روز و حتی چند هفته و چند ماه هم حافظه دارند (+).

#طبیعت و جانداران